تسمه پروانه، یک تسمه پروانه لاستیکی تقویت شده است که چرخش موتور را به سایر اجزاء مانند واتر پمپ، دینام، کمپرسور تهویه مطبوع و پمپ فرمان هیدرولیک منتقل کرده و باعث حرکت آنها میشود. ماشین شما ممکن است تسمه پروانه های جداگانه ای برای یک و یا چند جزء داشته باشد و یا ازچندین پولی و یا از تسمه پروانه های مارپیچ استفاده کند.تسمه ها قطعات نسبتاً ارزانی هستند که بهتر است در زمان خرابی، آسیب و یا فرسودگی، قبل از اینکه پاره شوند و از کار بیفتند، تعویض گردند. چرا که آنها بطور خاص باعث حرکت اجزاء زیادی میشوند و وقتی پاره شوند، ماشین کاملاً از کار می افتد.
چطور متوجه شویم که تسمه پروانه خراب است؟
تسمه پروانه ها ( که در مواردی تسمه های V شکل و یا مارپیچ نامیده میشوند )، کمپرسور تهویه مطبوع، دینام، در بسیاری از وسایل نقلیه پمپ فرمان هیدرولیک و واتر پمپ را نیز به حرکت در می آورند. اگر این تسمه پاره شود، هیچ کدام از این بخشها کار نمیکنند. اگر تسمه ترک بخورد، فرسوده شود یا آسیب ببیند، ممکن است از روی پولی که در حرکت است، سر بخورد. در اینصورت هیچ یک از اجزاء جانبی نیروی کافی مورد نیاز را دریافت نخواهند کرد. در اینصورت ممکن است چراغ هشدار روشن شود. یک مکانیک واجد شرایط معمولاً میتواند با نگاه کردن به تسمه بگوید که نیاز به تعویض دارد یا خیر.
چند وقت یکبار باید تسمه پروانه را تعویض کرد؟
تسمه پروانه باید در وسایل نقلیه ای که بیش از چند سال عمر دارند، حداقل سالی یکبار از بابت خرابی، بازدید شود و اگر نیاز بود تعویض گردد. اکثر خودرو سازان جهت بازدید تسمه پروانه در برنامه بازدیدهای دوره ای اینکار را انجام میدهند. اما زمان مشخصی برای تعویض آن مشخص نشده است. گرچه که این تسمه پروانه ها چندین سال عمر میکنند ولی ممکن است ترک بخورند و یا پوسیده شوند و حتی ممکن است پوسیدگی در سمتی از تسمه پروانه ایجاد شود که قابل رؤیت نباشد و از دید پنهان است.
چرا باید تسمه پروانه را تعویض کرد؟
اگر تسمه پروانه پاره شود، بدلیل از کار افتادن دینام، باطری شارژ نمیشود. سیستم تهویه هوای مطبوع از کار افتاده و هوای خنک بیرون نمیدهد. همچنین فرمان هیدرولیک نیز از کار می افتد. علاوه بر این، بدلیل عدم کارکرد واتر پمپ، موتور بیش از حد گرم میشود.
برای تعویض تسمه پروانه چقدر باید هزینه کرد؟
هزینه تعمیرات، بستگی به جایی که میخواهید اینکار را انجام دهید ، قطعه و نوع تعمیرات بستگی دارد. اما می توانید جهت استعلام قیمت خرید و فروش تسمه پروانه با کارشناسان فروش گروه بازرگانی نیک صدرا صنعت تماس حاصل نمایید.
از بهترین مارکهای تسمه پروانه موجود در ایران می توان از تسمه پروانه هان چانگ ، تسمه پروانه یانگ سان، تسمه پروانه فورتکس نام برد.

تسمه پروانه هانچانگ , تسمه پروانه یان سانگ , تسمه پروانه فورتکس,تسمه پروانه , خرید تسمه پروانه , فروش تسمه پروانه , قیمت تسمه پروانه