در آمريکاي شمالي، توليدکنندگان بالابر هيدروليکي و بالابر صنعتي و انواع سکوي کار هوايي، آرايه اي از انواع اين نوع دستگاه ها را جهت استفاده پيشنهاد مي دهند. از بالابر بوم دار گرفته تا بالابر آکاردئوني . با اين حال در چند سال اخير نوع جديدي دستگاه صنعتي تحت عنوان " بالابر عنکبوتی " ، بصورت محدود وارد بازار شده که مورد توجه بسياري قرار گرفته است.
ماهيت اصلي يک سکوي کار هوايي متحرک بودن آن است، و اينکه تحت شرايط مختلف انواع مختلفي از آن نيز بتواند نياز کاري را برطرف سازد. از طرفي کليه بالابرهاي متحرک زير مجموعه همين سکوها هستند که اغلب با نيروي هيدروليک (سيستم هيدروليک) کار مي کنند. بالابر عنکبوتي نيز شامل همين مجموعه مي باشد. اين ماشين صنعتي در واقع يک بالابر صنعتي است که مي تواند جدا از مقوله صنعت، کاربردهاي فراواني در ساير امور نيز داشته باشد. بالابر عنکبوتي بسيار مشابه نوع بوم دار اين دستگاه مي باشد، غير از شاسي کوچکتر با چهار پايه و جک هاي اسقرار که خيلي محکم دستگاه را روي زمين نگه مي دارند. همين امر باعث مزاياي بسياري مي شود که به آنها خواهيم پرداخت.
• بالابرهاي عنکبوتي همانند بالابرهاي بوم دار به منظور انعطاف پذيري و کار کردن در مسير موانع، داراي چندين مفصل در بازوهاي خود هستند. بازوهاي آن بسته به نحوه توليد دستگاه مي توانند بيش از 30 متر و يا بيشتر دراز شوند.
• اين دستگاه مي تواند در نقاطي که دسترسي سختي دارند، کارکند. (بسته به نوع ساختمان)
• وزن سبک. يک بالابر بوم دار جهت جابجايي نياز به بکسل يا ساير روش هاي سنگين جابجايي دارد در حاليکه جابجايي بالابر عنکبوتي به علت وزن بسيار کمتر و جمع و جور بودن شاسي آن، خيلي راحت تر است.
• همه کاره بودن. اين وسيله يک سکوي کار هوايي همه کاره است.
• در حاليکه بالابرهای بوم دار جهت فعاليت از سوخت هاي فسيلي مثل بنزين يا سوخت ديزل استفاده مي کنند، برخي از انواع بالابر عنکبوتي مجهز به باتري هاي الکتريکي قابل شارژ هستند که آنها را قادر مي سازد در فضاهاي بسته مثل داخل ساختمان ها يا در فضاهايي که نشر گازهاي آلوده و گازهاي خروجي اگزوز ممنوع مي باشد، براحتي فعاليت کنند.
• اين وسيله تقريباً در هر مکاني قادر به کار کردن است. اين بالابر طوري طراحي شده که پايداري کامل داشته باشد تا بتواند در هر سطح ناهمواري کار کند. پايداري آن باعث مي شود بتواند هم در فضاهاي ناهموار بيرون و هم با توجه به جمع و جور بودنش بتواند در فضاهاي کوچک داخلي، فعاليت داشته باشد.
• وقتي صحبت از فشرده بودن است، برخي از بالابرهاي عنکبوتي در حالت بسته عرضي به اندازه 75 سانتيمتر و ارتفاعي به اندازه 1.8 متر دارند که موجب مي گردد بتوان آنها را در زماني که نيازي نيست بعنوان يک پکيج بسته بندي شده در گوشه اي قرار داد.• اغلب اين ماشين ها قادر به تحمل وزني در حدود 80 تا 230 کيلوگرم هستند.
• از آنجايي که بيشتر بالابرهاي عنکبوتي در مسير جاده اي رانده مي شوند، اين بدان معني است که آنها مستعد تجهيز به لاستيک هاي مسطح هستند و از همه مهمتر مي توانند خيلي بهتر در زمين هاي خيلي شيب دار نسبت به يک دستگاه چرخ دار کار کنند.
• راه اندازي و بکارگيري اين ماشين ها حتي براي يک فرد تازه کار کاملاً سريع و آسان است.
• جک هاي اسقرار اين وسيله وزن بسيار کمي دارد لذا مي توان آنها را در نقاط تنگ هم براحتي مستقر نمود.
• نيازي نيست نگران شرايط آب و هوايي سرد يا گرم باشيد. چرا که يک بالابر عنکبوتي مي تواند در هر نوع شرايط آب و هوايي فعاليت کند. در برخي از آنها جک ها طوري طراحي شده اند که بتوان آنها را حتي در سطوح يخ زده و برفي مستقر نمود. (البته بکارگيري هر نوع بالابر صنعتي در شرايط طوفاني و بادهاي شديد خطرناک است و اين بسته به تشخيص مصرف کننده است تا با اشراف به شرايط استفاده دستگاه، از بروز حوادث ناگوار جلوگيري کند)