در ابتدا گفتیم ساختار سلولی آب باعث شده تا حلالیت بالایی داشته باشد از همین رو مواد شیمیایی و آلوده کننده و حتی املاح مختلف به راحتی در آن حل می شوند. برای حذف این آلودگی ها به دستگاه های تصفیه چه در سیستم شهری و چه در خانه نیازمند هستیم.
اما این دستگاه های چگونه عمل می کنند و چه چیزهایی را از اب جدا خواهند کرد؟
باید به شما بگوییم برای تصفیه آب این دستگاه ها دو مرحله پیش روی افراد می گذارند. تصفیه فیزیکی و شیمیایی. در مرحله فیزیکی آن دسته از ناخالصی های بزرگ تر از آب جدا خواهند شد. درواقع ها همچون یک صافی عمل می کنند و به شفافیت آب می افزایند. در مرحله تصفیه شیمیایی اما با استفاده از مواد فعال، ناخالصی های شیمیایی و یا حل شده در آب از آن خارج خواهند شد. درواقع این آلودگی ها و املاح از طریق فاضلاب تخلیه خواهند شد.


در این مسیر های مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال پلی پروپیلن از نوعی الیاف مصنوعی ساخته شده که تمامی باکتری ها و آلودگی هایی که قطر حداکثر 5 میکرون دارند را از بین خواهد برد. شما به راحتی مشاهده خواهید کرد که تمامی گل، شن و ماسه و حتی زنگ لوله ها در این مرحله از آب آشامیدنی شما حذف خواهند شد و آبی زلال و شفاف به دستتان خواهد رسید. حتی این روزها تکنولوژی باعث شده تا هایی از الیاف ساخته شوند که دقت آنها به یک میکرون در تصفیه آب می رسد.
از جمله دیگر ها می توان به های کربن فعال اشاره کرد که پایه و اساس آنها را زغال چوب تشکیل می دهد. زغال چوب به واسطه خاصیت لایه لایه بودن از جذب سطحی برخوردار می باشند و به راحتی ناخالصی های موجود در آب را جذب می کنند. به همین دلیل از این ها به عنوان وسیله ای برای از بین بردن ناخالصی ها یاد می شود. اما باید بگوییم با این نمی توانید ناخالصی های مرتبط با فلزات سنگین، سختی آب و حتی نیترات ها را از میان بردارید. یکی دیگر از مشکلات اینگونه ها، مسدود شدن آنهاست که فقط با تعویض حل می شود و این مساله هزینه بردار است.

دستگاه تصفیه آب خانگی چه چیزی هایی را از آب جدا می کند؟